Što je empatija?

Empatija – od grčkog em, u i pathos, „patnja, osjećaj“ – je riječ koju upotrebljavaju psiholozi opisujući sposobnost da se stavimo u položaj druge osobe. Za razliku od „simpatije“, u kojoj se dvije osobe slažu, u „empatiji“ nema slaganja ali ima razumijevanja. Empatične osobe nisu one osobe koje preuzimaju osjećaje druge osobe, već osobe koje se s drugom osobom ne slažu ali ju razumiju odnosno imaju razumijevanja za njene osjećaje.

Uzmimo jedan vrlo jednostavan primjer. Ukoliko vi i vaš prijatelj volite sladoled, kada vidite kako vaš prijatelj uživa dok jede sladoled, osjetiti ćete simpatiju prema njegovim osjećajima. I vi bi ste u tom sladoledu također uživali. Ukoliko vaš prijatelj obožava tikvice, a vi ne, kada ga vidite kako uživa u prženim tikvicama možete osjetiti empatiju. Vi ne biste uživali u tim tikvicama, ali budući da poznajete prijatelja, razumjet ćete ga i zbog njega se osjećati radosno.

I to je to, kratko i jasno. Naglasak na kratko 😉. I zapamtite, empatija je vještina koja se uči , a kako poticati empatiju kod djece pročitajte na ovom linku.

Simpatija – slažem se

Empatija – ne slažem se/ne osjećam se tako, ali razumijem

Malo detaljniji tekst o empatiji i simpatiji pročitajte ovjde

S kime bi podijelio tekst?

Možda će te zanimati i ...

Ljubav ili strah

Ljudi koji se stalno boje, često su zarobljeni u vlastitim mislima. Umjesto da otvoreno doživljavaju svijet oko sebe, njihova percepcija je iskrivljena jer vide samo opasnost i prijetnje na svakom

Cijeli tekst »

Odgovornost za vlastiti život

Prema dr. Gaboru Matéu, anksioznost, kronične bolesti, zloupotreba supstanci i svi drugi emocionalni izazovi su sve normalne reakcije na društvo koje nas gura prema bolesti. Unutarnja nelagoda bijesa, tuge, straha,

Cijeli tekst »